badacz
Administrator
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 145
Przeczytał: 7 tematów
Pomógł: 14 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 15:47, 23 Sty 2019 Temat postu: Uwaga |
|
|
Sądy w Polsce to konstytucyjne organy państwa. Nie można publicznie znieważać lub poniżać konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej, ani sędziów jako funkcjonariuszy publicznych. (Patrz art. 226 kk) Nie można znieważać sędziów w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, bo podlega to grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Zniewaga sądu jako organu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Co innego krytyka, ta nie jest zniewagą.
Krytykować można nawet podczas pełnienia obowiązków służbowych.Zatem podczas rozprawy. Nie jest to karalne. Np. gdy sąd zadaje głupie pytanie, możemy wyrazić swoją opinię na temat sensowności pytania i poprosić by sąd wykazał jaki to ma związek z przedmiotem roszczenia.
Kilka opinii o krytyce wymiaru sprawiedliwości:
1) Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa [KRS]:
[KRS] uznaje i szanuje prawo obywateli do krytyki sędziów i sądów i do wyrażania poglądów na temat wymiaru sprawiedliwości.
2). Kaczyński, nie wiem który, ale profesor prawa
( ... ) nie dajmy się przekonać, że w ustroju demokratycznym krytyka sądów i sędziów jest niedopuszczalna. Zagrożeniem dla autorytetu sądownictwa są źli sędziowie, a nie krytyka sędziów. Sędziowie naturalnie chcieliby być świętymi krowami.
3) Bogusław Nizieński, sędzia, były już rzecznik interesu publicznego,
( ... ) uważam - zresztą powiedział to również rzecznik prasowy Sądu Najwyższego - że krytyka wyroków jest dopuszczalna ( ... )
4) Stanisław Iwanicki, poseł III kadencji, prawnik i notariusz,
( ... ) przekonania, iż szacunek oraz respekt dla sędziów mogą być utrwalone przez ochronę sędziów przed publiczna krytyka, wynikają z błędnej oceny funkcji opinii publicznej i niewłaściwej percepcji reakcji społecznych. Przymusowe milczenie, nawet krótkotrwale, wprowadzone i egzekwowane wyłącznie celem jakoby umocnienia sytuacji sądów, wzbudzi zdecydowanie więcej podejrzeń, niechęci, lekceważenia i ignorancji niż szacunku ( ... )
5) Ryszard Kalisz, minister i poseł, zarazem prezydencki prawnik i adwokat
( ... ) Ja powiem wyraźnie, ja o tym pisałem już, że niezawisłości nie można traktować jako braku możliwości krytyki sędziów ( ... ).
WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|