Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna www.skokwolomin.fora.pl
Syndyk w "SKOK w Wołominie" i łamanie prawa
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skutki przedstawienia zagadn. prawnego do Sądu Najwyższego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna -> Sąd, pisma, rozprawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kochański




Dołączył: 11 Gru 2018
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:42, 12 Maj 2019    Temat postu: Skutki przedstawienia zagadn. prawnego do Sądu Najwyższego

Skopiowane iż internetu (bez problemu wygooglujecie)

Przy rozpoznawaniu apelacji może powstać zagadnienie prawne, które budzi poważne wątpliwości. W takiej sytuacji sąd może przedstawić je do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu jednocześnie odraczając rozpoznanie sprawy. W takim przypadku Sąd Najwyższy musi przejąć sprawę do rozpoznania albo przekazać zagadnienie do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi tego Sądu (art. 390 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).
Możliwość, o której mowa prowadzi do związania sądów niższych instancji orzekających w danej sprawie poglądem Sądu Najwyższego zawartym w podjętej uchwale. Jest to wyjątek od konstytucyjnej zasady podległości sędziów tylko Konstytucji RP oraz ustawom. Takie rozwiązanie ma pomóc sądowi odwoławczemu rozpoznającemu konkretną sprawę. Umożliwia to także Sądowi Najwyższemu wpływanie na prawidłową wykładnię prawa także w innych sprawach rozpoznawanych przez sądy. Rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego następuje w drodze uchwały, która wiąże w danej sprawie (art. 390 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Jednak podjęte uchwały mają wpływ na stosowaną wykładnię prawa także w innych sprawach rozpoznawanych przez sądy.
Sąd Najwyższy odmawia podjęcia uchwały rozstrzygającej zagadnienie prawne, gdy:
uzna, że przedstawiony problem prawny nie pozostaje w związku z rozstrzygnięciem danej sprawy,
zgłoszone wątpliwości co do wykładni prawa nie są poważne,
sąd zadający pytanie prawne w istocie jednoznacznie je rozstrzygnął,
przedstawiony problem nie jest problemem prawnym, ale sprowadza się do kwestii, jak należy ocenić konkretny stan faktyczny i w rezultacie, jak rozstrzygnąć daną sprawę.
Przedstawienie zagadnienia prawnego Sądowi Najwyższemu następuje w formie postanowienia, które sąd odwoławczy powinien uzasadnić z urzędu. W uzasadnieniu sąd odwoławczy powinien zwięźle przedstawić stan sprawy. W szczególności powinien uwzględnić ustalenia faktyczne wskazujące na potrzebę wyjaśnienia określonego zagadnienia prawnego. Sąd odwoławczy powinien wskazać na istotne rozbieżności występujące w orzecznictwie lub doktrynie związane z wykładnią prawa materialnego lub procesowego, które rodzą wątpliwości co do wykładni właściwej. Powinien też wskazać jaka wykładnia w jego ocenie jest prawidłowa, a także wyjaśnić dlaczego rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego będzie miało znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Z racji tego, że rozpoznanie sprawy na skutek apelacji następuje na rozprawie także postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego Sądowi Najwyższemu powinno być wydane na rozprawie. Sąd apelacyjny wydając na rozprawie postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego Sądowi Najwyższemu powinien spisać odrębną sentencję, którą podpisuje skład orzekający.
Postanowienie sądu rozpoznającego apelację w postępowaniu uproszczonym o przedstawieniu zagadnienia prawnego wydaje się w składzie jednoosobowym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.skokwolomin.fora.pl Strona Główna -> Sąd, pisma, rozprawy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin